Fitness sylwetkowe kobiet jest to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Największy nacisk kładzie się nie na wielkość mięśni, a na estetykę całego ciała, czyli głównie na to by sylwetka była wysportowana i proporcjonalna. W czasie zawodów sędziowie oceniają nie tylko mięśnie i figurę, ale także fryzurę, urodę i wdzięk. Bardzo ważna jest idealna symetria i proporcja ciała – często właśnie to może zaważyć na wygranej. Konkurs wygrywa ta kobieta, która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich kategoriach. Pytanie tylko – co trzeba zrobić, żeby mieć szansę wystartować w takich zawodach i jak się do nich przygotować?

Jeśli zdrowo się odżywiasz, często odwiedzasz siłownię i masz prawidłową masę ciała, to jesteś gotowa, by zacząć przygotowania do udziału w zawodach fitness. Na samym początku powinnaś zacząć od konsultacji z dobrym trenerem personalnym, który oceni Twoje możliwości, stwierdzi czy nadajesz się do wzięcia udziału w konkursie i ułoży Ci indywidualny plan treningowy. Ważne jest to, aby był to trener personalny, który ma duże doświadczenie w przygotowywaniu kobiet do wzięcia udziału w zawodach – inaczej może źle ocenić Twoje możliwości. Przed rozpoczęciem przygotowań nie musisz mieć mocno wyrzeźbionej sylwetki, kaloryfera na brzuchu i pięknych zarysowań na mięśniach. Wystarczy, że będziesz mieć dobrą kondycję, chęć do ćwiczeń i delikatnie już umięśnione ciało. Resztę zdążysz zrobić później. 

Warto już od początku mieć świadomość tego, że wzięcie udziału w zawodach fitness wymaga dużo poświęcenia, czasu i samozaparcia. Musisz się liczyć z codziennymi, intensywnymi ćwiczeniami na siłowni (często nawet dwa razy dziennie) i przestrzeganiem zdrowej diety. Przygotowania warto zacząć już kilka miesięcy wcześniej, aby mieć pewność, że zdążysz ze zbudowaniem i wyrzeźbieniem pięknej sylwetki. W ćwiczeniach mogą Ci pomóc akcesoria treningowe takie jak rękawiczki, paski treningowe czy butelki na wodę. Dzięki nim trening będzie o wiele przyjemniejszy.

Warto także pamiętać o tym, że fitness sylwetkowe, to nie kulturystyka. Tutaj nie liczy się to, jak bardzo masz rozbudowane ciało i jak duże mięśnie. Zawody fitness skupiają się na ładnej, proporcjonalnej i delikatnie wyrzeźbionej sylwetce.