Kiedy myślisz o wystartowaniu w zawodach fitness to znaczy, że już wcześniej zaczęłaś interesować się zdrowym odżywianiem i dbaniem o swoje ciało. Na pewno znasz już podstawowe zasady prawidłowej diety. Warto jednak skupić się na tym, jak dokładnie powinna wyglądać dieta przyszłej uczestniczki zawodów fitness.

Pomóc w ułożeniu prawidłowej diety może Ci z pewnością dietetyk lub trener personalny – zwłaszcza tacy, którzy przygotowywali już wcześniej kobiety do udziału w zawodach. Jeśli czujesz się na siłach, by samemu ułożyć sobie plan żywieniowy warto, byś poznała podstawowe zasady, jakimi powinnaś się kierować przy jego układaniu. 

Bardzo ważne jest to, aby Twój żywieniowy plan dnia składał się z pięciu posiłków. Najlepiej jeśli będziesz je spożywać w odstępach czasowych nie większych niż 3-4 godziny. Specjaliści twierdzą, że dobrze ułożona dieta, to 80% sukcesu w przyszłym konkursie fitness. Dzięki zbilansowanej i zdrowej diecie, Twój organizm będzie prawidłowo funkcjonował i będziesz mieć siły na przygotowania i częste treningi (najprawdopodobniej będą się one odbywać dwa razy dziennie). Podstawą Twojej diety powinna ilość duża ilość białka (jednak tylko trochę przekraczająca Twoje zalecane dzienne zapotrzebowanie na kalorie), duża ilość warzyw i owoców oraz nabiał. Oczywiście nie możesz zrezygnować także z węglowodanów i tłuszczów. Jeśli chodzi o białko, to powinnaś spożywać je przede wszystkim w chudym mięsie, takim jak kurczak, indyk czy jagnięcina oraz w chudym nabiale. Dodatkowo możesz wspomagać się suplementami białkowymi, na przykład białkiem mleka, który pozwoli Ci jeszcze szybciej osiągnąć zamierzone efekty. 

Wiadomo nie od dziś, że aby się zdrowo odżywiać, trzeba mieć trochę czasu na przygotowywanie zbilansowanych i pełnowartościowych posiłków. W tych czasach niestety żyjemy w pośpiechu i często brakuje nam czasu na przygotowanie zdrowego posiłku. Rozwiązaniem może okazać się wcześniejsze gotowanie posiłków na cały dzień (na przykład poprzedniego dnia wieczorem) i pakowanie ich w pojemniki. Dzięki temu w ciągu dnia masz dużo zaoszczędzonego czasu i nie musisz zaprzątać sobie głowy gotowaniem i staniem w kuchni. Inną alternatywą dla braku czasu na gotowanie są na przykład zamienniki posiłków, które cieszą się wśród sportowców bardzo dużym zainteresowaniem. Na rynku oprócz zdrowych przekąsek, takich jak zdrowe chipsy czy naleśniki białkowe, znajdziesz nawet gotowy ryż z kurczakiem

Pamiętaj o tym, że kluczem do sukcesu jest regularność w utrzymywaniu zdrowej diety. Warto wspomnieć również o tym, że diety dla kobiet przygotowujących się do wzięcia udziału w zawodach fitness są raczej monotonne – nie stawia się tam na większą liczbę kalorii, lecz na wyrzeźbienie sylwetki. Co ciekawe, tuż przed rozpoczęciem konkursu uczestniczki muszą się odwodnić, czyli spożywać bardzo mało wody. Dzięki temu mięśnie są bardziej widoczne w czasie zawodów.